מהי מדינה?
הועלאה ב-

מחבר ד"ר אשר אלבו

תשובה

חמישה תנאים לקיום מדינה:
1. שטח
2. אוכלוסייה
3. שלטון
4. הכרה בינלאומית
5. ריבונות וחוק

מימוש התנאים הוא על פני רצף שמתקיים בין מימוש מלא לבין חוסר מימוש. לבנון למשל, מושפעת מהתערבות של מדינות אחרות בענייניה (איראן, סוריה) ובכל זאת היא מדינה. כך גם מדינת ישראל שמושפעת מארה"ב וכך גם מדינת פלסטין שמושפעת הן ממדינת ישראל והן מארה"ב.

בקשר למדינת פלסטין:
1. שטח - לפי פסיקת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (5.1.2021) מדינת פלסטין לצורך החוק הבינלאומי היא מדינה, שטחה הוא ממזרח לקו הירוק ורצועת הזה. לפי החוק הישראלי (למעט מזרח ירושלים) שטח זה מוגדר "שטחי המועצה הפלסטינית" בנוסף יש החלטות של האו"מ התומכות בכך.

2. אוכלוסייה - למדינת פלסטין יש אוכלוסיית אזרחים ייחודית לה של כ 5 מיליון איש, שאינם אזרחים של אף מדינה אחרת אלא אזרחי מדינת פלסטין, אוכלוסייה זו נושאת או יכולה לשאת דרכון המכובד בחלק גדול של מדינות העולם.

3. שלטון - למדינת פלסטין נשיא, ראש ממשלה, ממשלה, שרים, פרלמנט, מוסדות של ביטוח לאומי, בתי משפט, משטרה, בתי כלא בנוסף מערכת בנקאות, בריאות, תקשורת, חינוך, תרבות, ספורט ועוד..

4. הכרה בינלאומית – מדינת פלסטין התקבלה ב -2012 כמדינה משקיפה לארגון המדינות (האו"מ). מדינת פלסטין חברה ברוב הארגונים הבינלאומיים שרק מדינות חברות בהם, למדינת פלסטין שגרירים ברוב מדינות העולם, ולחלק ממדינות העולם שגרירים אצלם. מדינת פלסטין הצטרפה ל"אמנת רומא", והיא חלק ממדינות שיכולות לתבוע ולהיתבע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. חלק גדול ממדינות העולם מקבל את ראשי ונציגי מדינת פלסטין כנציגי מדינה.

5. ריבונות וחוק – למדינת פלסטין ספר חוקים ייחודי לה, אם כי במקרים מסוימים היא אימצה את החוק הירדני או החוק הישראלי לפי ההקשר. בשל הכיבוש הישראלי הריבונות של מדינת פלסטין היא חלקית ואינה מתקיימת על כל שטחה. זה המקום להזכיר שיש מדינות נוספות שגם הריבונות שלהם חלקית בשל כיבוש או השתלטות קבוצות אתניות על השטח שלהן. מדינת פלסטין היא אפוא מדינה הנתונה תחת כיבוש, וכל הנותר הוא לסיים את אותו כיבוש.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}